Kā radās ātrie kredīti

Ātrais kredīts eiroĀtro kredītu bums Latvijā sākās 2007.gada aprīlī, kad uzņēmums no Skandināvijas Ferratum pirmo reizi Latvijas iedzīvotājiem piedāvāja ātrā kredīta iespēju. Līdz 2007.gada otrajam ceturksnim Latvijas iedzīvotājiem papildus līdzekļus iegūt bija iespējams tikai caur lombardiem un no 2005.-2008.gadam GE MONEY kredītkompānijas piedāvājumu noformēt kredītu caur Latvijas pasta nodaļām.

Lombardos ieķīlātās mantas tika salīdzinoši lēti novērtētas, kredītņēmējs ieguava īslaicīgā lietošanā mazus naudas līdzekļus, tādēļ, parādoties ātro kredītu iespējai, šis kredīta veids ļoti strauji ieguva popularitāti Latvijas tirgū. Iegūstot strauju polularitāti Latvijas tirgū, parādījās arvien vairāk kredītkompāniju, kuras piedāvāja šo iespēju. Liels lūzuma posms bija Latvijas krīze, kura sākās 2008.gadā, jo kredītkompānijas līdz tam kredītus izsniedza ļoti brīvi, nosacījumi bija stipri vienkāršoti.

Sākoties 2008.gada Latvijas krīzei, ļoti daudzas ātro kredītu kompānijas finansiāli nopietni cieta, jo, neskatoties uz iedzīvotāju optimismu kredītjautājumos, pēkšņie drastiskie algas samazināšanas pasākumi, tirdzniecības panīkums (izrietoši – ienākumu straujš samazinājums), štatu samazināšana un strauji augošais bezdarbs, liedza kredītņēmējiem šos kredītus turpināt maksāt.

Daudzus iedzīvotājus tas noveda pie parādu piedziņas, pie lombarda pakalpojumu izmantošanas. Taču arī šajā laikā potenciālā kredītņēmēja maksātspēja no kredītkompāniju puses netika izvērtēta, līdz ar to ‘daļa Latvijas iedzīvotāju, izmisuma vadīti, turpināja aizņemties ātros kredītus, nedomājot par savām iespējām tos atmaksāt. Protams, arī tas, ka šos ātros kredītus varēja saņemt ļoti ātri, veicināja to izplatību kredītu tirgū. Tas bija brīdis, kad Latvijā dibinājās daudzi nebanku uzņēmumi, kuri strauji iesaistījās ātro kredītu rašanās vēsturē. Laikam ritot, lai daudz maz sakārtotu ātro kredītu tirgu, Latvijas likumdošanā no 2010.gada tika noteikta obligātā prasība, ka kredītkompānijām, kuras vēlas turpināt nodarboties ar ātro kredītu izsniegšanu, jāiegādājas speciāla licence 50 tūkstošu latu vērtībā, lai to vēlāk pagarinātu 10 tūkstoši latu. Līdz ar to notika dabīgā tirgus atlase, jo mazās kredītdevēju kompānijas dabīgā atlases veidā izbeidza savu darbību, jo šādu licenci tām nebija finansiāli pa spēkam iegādāties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.